Drewno jesionowe

Jesion wyniosły

Jesion wyniosły

Tarcica drewno jesionowe

Jesion to jedno z najbardziej cennych i szlachetnych polskich gatunków drewna. Obszar występowania drewna jesionowego jest bardzo rozległy. Jesion w zasadzie rośnie w całej Europie, a nawet w Azji. Drewno jesionowe jest ciężkie, wytrzymałe i elastyczne, niezbyt skłonne do paczenia się.

Jesion dobrze toleruje suche warunki otoczenia, dlatego zaleca się uwzględnić to już w fazie projektowania i zapewnić mu dobrą wentylację. Drewno  jesionowe  posiada wyraziście, bardzo dekoracyjnie zaznaczone słoje i niejednolitą, jasną barwę, co nadaje mu szlachetnego tonu. Deski jesionowe to idealny wybór dla każdego kto ceni sobie piękno.

 Drewno  jesionowe

Początkowo rośnie szybko, w wieku ok. 100 lat przestaje rosnąć na wysokość, żyć może 300 lat. Kwiaty są jednopłciowe, albo obupłciowe, wiatropylne lub owadopylne, kwitną przed rozwojem liści – od kwietnia do maja. Nasiona opadają z drzewa od późnej jesieni przez całą zimę. Muszą przeleżeć jeszcze rok w ziemi, zanim zaczną kiełkować. Drzewo zaczyna owocować dopiero w wieku 30-40 lat.Najliczniej występuje w wilgotnych lasach łęgowych

Google+